Miiduranna koostegemise kalendriaasta algab 24. veebruari varahommikul Eesti Vabariigi sünnipäeva lipuheiskamisega Miiduranna küla lipuplatsil mere ääres. Miiduranna küla lipuplats sai loodud küla 430. juubeliaastal ning on sellest ajast olnud üks põhiline külaürituste ja kogunemiste koht.
Eesti Vabariigi aastapäeval toimub lipu heiskamine paralleelselt üle lahe Hermani torni lipu heiskamisega. Hea ilma puhul on üle lahe Hermani torni ja sealset Eesti lippu näha. 2023. aasta lipu heiskamine oli eriline, sest lisaks traditsioonilisele Eesti lipule heisati ka Ukraina lipp, et avaldada solidaarsust Ukrainale okupandi vastu võitlemisel. Teame, et Ukraina ei võitle mitte ainult oma iseseisvuse, vaid kogu Euroopa idapiiri iseiseseisvuse eest. Pärast lipu heiskamist sai söödud kiluvõileibu ning joodud soojendavaid jooke. Miiduranna küla elanikud tervitasid üksteist ning jätkasid Eesti sünnipäeva tähistamise oma perede ringis. 2024. aastal jätkame lipuheiskamist ning võime nüüd öelda, et on loodud traditsioon, sest koos kogunetakse küla lipuplatsil viiendat korda. 2024 saab olema eriline aasta, sest päeval, millal Eesti Vabariik saab 106. aastaseks, saab alguse Miiduranna küla 435. juubeliaasta.
Teine traditsioon Miidurannas külas on suunatud küla noorimatele kogukonna liikmetele. Iga kevadise lihavõttepühade raames toimub veebipõhine ühine munade värvimine, millel on alati suur osavõtt. See konkurss on läbi aastate teinud läbi arengu, kus kenadest värvitud munadest, on välja arenenud terved kompositsioonid. Kuigi põhiline alajoon on ikka lihavõttepühad, siis iga aasta on rohkem ja rohkem näha ka kevadpüha toonid.
Kevadine päike ja sulav lumi toob nähtavale talve jooksul kogunenud mustuse ning Miiduranna külas algab aktsioon „küla kevadeks korda“. Kui varasematel aastatel on küla ühised talgud toimunud Teeme Ära raames, siis eelmine aasta otsustati ühendada koos tegemine ja koos olemine. Kõik see sai tehtud Volbripäeva raames. Keskpäeval kogunes Miiduranna kogukond küla lipuplatsile ning koos tehti prügikotid käes ring peale tervele külale. Koristati ära rannaäär ning Ranna-, Muuli- ja Varju- tee teeäärsed. Pärast ühist korrastust käisid kõik kodus, et panna selga piduriided, et uuesti koguneda külaplatsile, kus toimus tänuüritus. Külaplatsile paigaldati telk ning täideti laud sooja söögi ja joogiga, mille täheks oli suitsuahjus valmistatud rebitud sealiha, mida sai süüa mitmes erinevas vormis. Lastele oli kohale kutsutud õhtujuht ning kõikide soovijad said oma näole toreda volbri teemalise näomaalingu. Õhtu lõppes laulu ja tantsu ning elava muusikaga, mille tõi Miiduranda viimsilane Andrus Kalvet.
Kuna Volbriõhtu üritus läks Miiduranna kogukonnale korda, siis koos otsustati üle väga pika aja proovida korraldada ka ühine jaanipäev. Kuna on teada, et jaanipäeval paljud sõidavad kaugemale tähistama, siis otsustati korraldada jaanipäeva õhtu isekorralduse raames. Püsti pandi telk, toodi kohale lauad, toolid ja grill aga kõik osalejaid tõid midagi endale aga ka teisele jagamiseks. Üllatus oli suur, kui selgus, et oma kodukülla oli jaanipäeva pidajaid rohkem jäänud, kui neid, kes ära sõitsid. Ühise jaanitule käigus selgus, et tegemist oli just selle üritusega, millest kogukond on kõige rohkem puudust tundnud. Koos sai jaanilõkke kõrval Miiduranna asju arutatud lausa hilisööni.
Mai alguses toimusid külas veel ühed talgud, kus sai korrastatud rannaäär Miiduranna tähtkantsi pool ning sealne mänguplats.
Miiduranna külas on olnud neid tublisid peresid, kes on ette võtnud suure väljakutse ja avatud kohvikute päeval korraldanud oma kodus kohviku. Selle taustal on vaikselt kasvanud idee teha üks üleküla kohvik, kuhu kõik huvilised saaksid ühiselt panustada. Kuna tark ei torma, siis otsustati, et hea kohviku tegemiseks on vaja kogemusi ning päris tundmatusse vette hüpata pole mõtet. Sellepärast loobuti viimasel hetkel Viimsi kohvikutepäeval osalemast ning korraldada hoopis Miiduranna Kilukarbi kohvik. Loomulikult oli pinge maksimaalne aga kõik läks hästi. Vana kalurikülana oli loomulikult laual Miiduranna külas suitsutatud lest ja forell ning kohvi kõrvale Pavlova ja toorjuustukook. Õhtu peaesinejaks oli tenor Lembit Tolga ,kes esitas erinevaid mereteemalisi laule kuni ooperiaariateni. Üritus oli vaieldamatult eelmise aasta kõige edukam ning andis korraldajatele vajalikku kogemust ja julgust võtta ette ja 435. juubeliaasta kohviku korraldamine. Sama ürituse raames tähistati ka Eesti Vabariigi taasiseseisvuse päeva.
Juba nädal hiljem, kui veel ei olnud kohviku ürituse meeleolu kustunud ning vaja oli tõmmata kokku suvi, süüdati Muinastulede öö tuli ja nauditi koosolemist. Ja ka siin üritusel otsustati korrata juba jaanipäeval edukaks olnud korraldust, kus iga osaleja tõi midagi kaasa endale ja midagi jagamiseks. Õhtu lõpuks oli tunda, et läbi kevade ja suve toimunud üritustel on olnud ka laiem kõlapind, sest iga üritusega ühines aina rohkem Miiduranna kogukonna liikmeid ning seda ka seekord. Oli tore koos nautida augusti viimast nädalavahtust ning olla koos oma kogukonna liikmetega.
Pikalt sai mõeldud, kuidas saaks taaskäivitada Miiduranna külas pikalt väga populaarset mardipäevast osavõttu. Ootame ja toetame kõiki osa võtma mardipäevast ning ka ise minna jooksma. Selleks oleme kutsunud üles kõiki süütama nähtavale kohale õueküünla, et mardisandid oskaks leida õigeid uksi, millele koputada. Uusi ja huvitavaid plaane sai mõeldud ka juubeliaasta mardipäevaks, mis veelgi rohkem aitaks kaasa küünalde süütamiseks.
Iga aasta viimane suurem kogunemine toimub Miidurannas alati esimesel advendil, kus koos avame jõulupühade aja. Mis saab olla parem, kus koos võtta kokku lõppev aasta oma võludes ja muredes. Seda kõike teha tuulevaiksel ja lumisel õhtul, mis juba ise loob meeleolu. Lisaks süüdati väike lõke, kus sai küpsetada vorstikesi ja laual olid piparkoogid koos sooja kakao ja teega. Õhtu nael oli loomulikult Miiduranna traditsioonilise jõuluvalguse süütamine lipumastil, mis toob pühaderahu külla.
Samas aasta viimane kogukonna ühistegemine on Miiduranna parima jõulupildi konkurss, mille võidupilt on Katri Pärn ja Eveli Muuga poolt tehtud.
Kokkuvõttes möödus 2023. aasta Miidurannas oma rõõmude ja muredega. Kahtlemata lisas igapäeva tegemistesse pinget probleemid seoses peremeheta gaasitrassiga. Aasta alguses alustasid Miiduranna gaasitarbijad oma MTÜ loomist, et kindlustada gaasitarnete jätkumine. Selle tulemusena haldasid on gaasi arveldamise seotud teenuseid tarbijad ise ning tänu Viimsi Vallavalitsuse abile said kõik tarbijad endale tänapäevased kaugloetavad gaasiarvestid, mis tagavad nii tänapäevase mõõtmise, lihtsustab arveldamist ning vähendab aastaid probleemiks olnud meeletud gaasi kadu.
Vaikselt toimub Miidurannas külas põlvkonna vahetus ja kibedusega tuleb tunnistada, et meie seas lahkusid mitmed Miiduranna küla põliselanikud. Samas sai küla endale juurde kaks uut pere. Tänaseks on mõtteis juba uues Miiduranna 435 juubeliaastas, mille raames on kavas avada küla ka kõigile teistele Viimsi külade ja alevike kogukonna liikmetele.
Arikkel ilmus Viimsi Teataja 26. jaanuari 2024 aasta numbris.